dnes je 16.6.2024

Input:

Reakce na zrušení základní slevy u starobních důchodců

10.1.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Odbory jsou připraveny poskytnout pracujícím důchodcům bezplatnou právní pomoc, pokud by se senioři dostali do soudního sporu se státem kvůli uznání slevy na dani z příjmů.

Vedení odborové centrály považuje zrušení možnosti daňového odpočtu pro ty, kteří pracují a dostávají důchod, za diskriminaci.

Od letoška mohou pracující důchodci mít daňovou úlevu 2 070 korun měsíčně tehdy, pokud 1. ledna nepobírali penzi. O pozastavení její výplaty požádalo přes 27 500 lidí. Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že pokud se chtěli penzisté vzdát důchodu účelově kvůli slevě jen za 1. ledna či za týden, budou ji muset doplatit i s penále.

"Pokud pracující důchodce vydělává a platí daně, sociální a zdravotní pojištění jako kterýkoliv jiný občan, má mít stejná práva," uvedly odbory. Poukázaly na Listinu základních práv a svobod, která zajišťuje rovné podmínky a zacházení.

Po úsporném balíčku se do normy o dani z příjmu doplnil text: "Daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu". Podle vedení ČMKOS pracující penzisté tím, že se vzdali za první lednový den penze, jen využili své

Nahrávám...
Nahrávám...