Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Průměr a medián českých mezd

4.12.2014, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Po letech hospodářské recese zaměstnavatelé s výrazným navýšením mezd nespěchají. Jaký byl tedy letošní mzdový rok? A jaký bude ten další?

Průměrná mzda v České republice ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 441 korun na 25.219 Kč. Proti předchozímu čtvrtletí však lidé na výplatních páskách měli měsíčně o 279 korun méně. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Medián, který představuje mzdový střed mezi vysokými a nízkými mzdami a lépe odráží úroveň mzdy průměrného zaměstnance, činil 21.521 korun.

 Meziroční růst nominálních mezd činil 1,8 procenta. Reálně, po odečtení inflace, se mzda zvedla o 1,2 procenta. Ekonomové očekávali silnější růst. Shodně upozorňují, že reálné zvýšení mezd v nemalé míře zajišťuje nízká inflace pohybující se hluboko pod cílem centrální banky.

Ve srovnání se zahraničím si zaměstnanci letos nijak nepolepšili, uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Kupní síla Čechů v eurech kvůli oslabení koruny klesla podle něj téměř o pět procent. Pozitivní je podle něj to, že se po dvou letech reálného poklesu začínají mzdy vzpamatovávat. "Spolu s klesající nezaměstnaností se tak mírně zvyšuje kupní síla obyvatel, která spolu s pozitivní náladou spotřebitelů vede k vyšší spotřebě domácností," uvedl.

Ve čtvrtém čtvrtletí by měl podle analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho růst mezd opět akcelerovat, protože se státním zaměstnancům zvýšily mzdy již od listopadu. Za celý rok pak čeká růst o 2,5 procenta, v příštím roce by to vzhledem k růstu ekonomiky mělo být ještě víc.

Růstu mezd