dnes je 21.4.2024

Input:

Pro snadnou komunikaci zdravotních pojišťoven

12.5.2014, Zdroj: VZPDoba čtení: 2 minuty

Všeobecná zdravotní pojišťovna jako první přišla s novinkou, která urychlí klientům možnost čerpat péči v cizině.

Jako vůbec první zdravotní pojišťovna v Česku a dokonce i jako jedna z prvních v Evropě dokončila VZP přípravu a testování speciální softwarové aplikace, která má usnadnit komunikaci s dalšími zdravotními pojišťovnami ve státech Evropské unie, EHP a Švýcarsku. Jde o novinku vyplývající z evropské legislativy. Její zavedení by mělo pro pojištěnce ze všech zúčastněných zemí zjednodušit a výrazně zrychlit vyřizování nejrůznějších formalit týkajících se zdravotní péče v cizině.

Na první pohled odtažitě působící technická inovace bude mít konkrétní reálný dopad na pacienty. Čím dál více Čechů pracuje v jiném státě EU, kde jsou i zdravotně pojištěni. Zdravotní péči, včetně preventivních prohlídek, ale chtějí čerpat v Česku u svých lékařů.

Aby jim takové ošetření zahraniční pojišťovna uhradila, potřebují od ní souhlas, který se uděluje prostřednictvím standardizovaných evropských formulářů. Jejich podoba je shodná pro všechny členské státy. Místní pojišťovna pak zaplacenou péči přeúčtuje té zahraniční, a to prostřednictvím Centra mezistátních úhrad. To je v Česku jakýmsi uzlem, který zajišťuje vypořádávání pohledávek tuzemských zdravotních pojišťoven s pojišťovnami v zahraničí.

Poslední novinka, která dále rozšířila možnosti českých pojištěnců čerpat péči v zahraničí, začala platit od 22. dubna 2014. Pacienti tak nyní mohou vyjet na plánovanou léčbu

Nahrávám...
Nahrávám...