dnes je 16.6.2024

Input:

Připomínka pro marody a jejich zaměstnavatele

18.12.2013, Zdroj: ČSSZDoba čtení: 2 minuty

Nezapomeňte, že od ledna příštího roku náleží nemocenské od 15. dne dočasné pracovní neschopnosti.

Lidem, kteří onemocní po 31. 12. 2013, bude náležet nemocenské od 15. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti. Po dobu prvních dvou týdnů pracovní neschopnosti zaměstnavatel vyplácí zaměstnanci v dočasné pracovní neschopnosti náhradu mzdy. U dočasné pracovní neschopnosti, o které rozhodne lékař do konce letošního roku, náleží nemocenské od 22. kalendářního dne od jejího vzniku. Dne 31. 12. 2013 končí tříleté přechodné období, kdy se v souvislosti s úspornými opatřeními ve státním rozpočtu prodloužilo období poskytování náhrady mzdy zaměstnavatelem ze 14 na 21 dnů.

Nemocenské je dávkou nemocenského pojištění a náleží za kalendářní dny. Dávky nemocenského pojištění se vyplácejí podle požadavku klienta buď složenkou na jeho adresu (služba je zpoplatněná) nebo bankovním převodem na účet.

Je dobré vědět...

Má-li být dávka nemocenského co nejdříve zpracována a vyplacena, je nezbytné, aby zaměstnavatel doručil příslušné okresní správě sociálního zabezpečení(OSSZ) potřebné doklady s doplněnými údaji bez zbytečného odkladu. V případě dlouhodobé pracovní neschopnosti je pro zajištění pravidelné výplaty nemocenského nutné předkládat potvrzení lékaře o trvání dočasné pracovní neschopnosti, tzv. lístek na peníze, ideálně

Nahrávám...
Nahrávám...