dnes je 18.6.2024

Input:

Přezkoumání vyřazení z evidence úřadu práce

8.3.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Lidé, kteří odmítli do 9. prosince 2012 vykonávat bezplatnou veřejnou službu, a byli proto vyřazeni z evidence Úřadů práce, mají nárok na nápravu.

Tuto skutečnost uvedl v tiskové zprávě veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. Lidé se na ombudsmana obrátili poté, co Ústavní soud loni s účinností od 10. prosince zrušil část zákona o zaměstnanosti, která se týkala bezplatné veřejné služby.

Soud své rozhodnutí zdůvodnil tím, že takto pojatá veřejná služba porušovala princip rovnosti, zákazu libovůle, zákazu nucené práce, ohrožovala právo na zachování lidské důstojnosti a porušovala právo na spravedlivou odměnu za práci. 

Lidé mohli odmítnout vykonávat veřejnou službu jen kvůli tzv. vážnému důvodu, jinak byli vyřazeni z evidence Úřadu práce. Ti vyřazení by nyní rádi dosáhli toho, aby úřad toto rozhodnutí zrušil. Ombudsman jim doporučuje, aby podali ministerstvu práce a sociálních věcí podnět k přezkumnému řízení, v němž napadnou rozhodnutí jako nezákonné. Musí to udělat do jednoho roku od chvíle, kdy rozhodnutí nabylo právní moci. "Úřad pak musí zahájit do dvou měsíců přezkumné řízení, jestliže k tomu shledá důvod, a rozhodnout musí do 15 měsíců od chvíle, kdy rozhodnutí o vyřazení z evidence nabylo právní moci," uvedl Varvařovský. 

Vzhledem k výkladu

Nahrávám...
Nahrávám...