dnes je 21.4.2024

Input:

Pracující chudí

25.3.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Tak se mluví o zaměstnancích pracujících v českém maloobchodu, kde téměř 70 procent z nich pracuje na zkrácený úvazek. Nedobrovolně.

V českém maloobchodu pracuje na nedobrovolný zkrácený pracovní úvazek téměř 70 procent řadových zaměstnanců. Ještě před dvěma lety to bylo 40 procent. Obchodní řetězce tak využívají současné situace na trhu práce, kdy nezaměstnanost dosahuje rekordních hodnot. Sdělila to předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová.

Průměrná měsíční mzda pokladních a dalších řadových zaměstnanců v obchodních řetězcích podle ní zaostává za celostátním průměrem zhruba o 10 000 korun. "Mzdy jsou velmi nízké, hovoří se o tzv. pracujících chudých. Průměrná mzda dosahuje 14 500 korun, ale to je na plný úvazek. Problém, který řešíme, je otázka zkrácených úvazků. Sedmdesát procent lidí v maloobchodu již pracuje na nedobrovolné zkrácené úvazky," uvedla Burianová.

Podle předsedkyně OSPO se pro letošní rok podařilo vyjednat s řetězci slušný nárůst mezd v průměru od 1,5 do tří procent. Situace na trhu práce v regionech také vede podle Burianové k práci za pokladnou čím dál víc lidí s vysokoškolským titulem.

Pracovní podmínky v českém maloobchodu jsou podle

Nahrávám...
Nahrávám...