dnes je 29.3.2023

Input:

Pracovní podmínky očima odborů

23.1.2014, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Dodržování zaměstnaneckých a odborových práv se v poslední době zhoršilo. Alespoň takový je pohled odborů.

Přibylo práce na černo, nevyplácení mezd či zákazů vstoupit do odborů. Výsledky představil právník odborů Vít Samek. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požádá novou vládu, aby se situací zabývala. Žádat bude i změny legislativy.

"Řada firem se tváří, jako kdyby žádný zákoník práce neexistoval," uvedl Samek. Podle analýzy je důvodem zhoršení nejen krize, ale také právní změny z doby Nečasovy vlády.

Analýza uvádí, že si mnozí zaměstnavatelé vytvářejí vlastní pravidla a stále častěji zneužívají strach lidí ze ztráty místa. Pracovníci musí dělat přesčas či o víkendech, limit přesčasových hodin se překračuje. Za přesčasy navíc nebývají zákonné příplatky. Pracovníci nemívají řádnou smlouvu a mzdy často dostávají i s několikaměsíčním zpožděním. Peníze mnohdy obdrží "na ruku", neplatí se tedy odvody. Nedodržují se ani povinné přestávky a doby odpočinku.

Zaměstnavatelé často ukončují s pracovníkem zaměstnanecký poměr a nutí ho pořídit si živnostenský list. Dál s ním pak spolupracují. "To je typický švarcsystém," uvádí analýza ČMKOS.

Odbory kritizují i nerovné odměňování ve veřejném sektoru. Podle nich přetrvává také diskriminace žen, které za

Nahrávám...
Nahrávám...