dnes je 16.6.2024

Input:

Práce z domova - sny a realita

15.8.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Home office, pružná pracovní doba a zkrácený pracovní úvazek, o tom sní tři čtvrtiny pracujících Čechů. A jak to vypadá, když se probudí?

Češi stojí o širší nabídku alternativních pracovních úvazků, které nyní nabízí 61 procent firem. Například možnost pracovat z domova dnes využívá jen 12 procent zaměstnanců, uvítalo by ji ale 76 procent z nich. Vedle tzv. home office zaměstnavatelé nejčastěji umožňují pružnou pracovní dobu či zkrácené pracovní úvazky. Vyplývá to z dubnového průzkumu poradenské firmy KPMG mezi 300 respondenty. 

Alternativní pracovní úvazky, které jsou v západních zemích zcela běžné, se začínají více prosazovat i v ČR. "Pro firmy je nejjednodušší zavést pružnou pracovní dobu. Přináší totiž pouze mírné zvýšení nákladů a mnoha oborům umožňuje přizpůsobit se jejich sezonnosti. Firmy, které se zabývají například poradenstvím či finančními službami, ji uplatňují celoročně," uvedl manažer poradenství lidských zdrojů KPMG ČR Andrew Krenek. Tento typ alternativního úvazku je v ČR nejrozšířenější, nabízí jej 41 procent firem. 

Téměř třetina firem poskytuje v různých formách zkrácené pracovní úvazky (méně než 40 hodin týdně). Poptávka je však nejednoznačná, polovina Čechů je spokojená s plným týdnem, třetina naopak stojí o kratší pracovní dobu. "Někteří lidé mají se zkráceným pracovním týdnem špatné zkušenosti. Zaměstnavatel od nich očekává stejný objem práce jako při plném

Nahrávám...
Nahrávám...