Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Povinnosti firem a soukromých spisoven

12.3.2014, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Rušené spisovny budou pravděpodobně muset zajistit úschovu listů pro penzi.

Firmy a soukromé spisovny, které uchovávají mzdové a důchodové listy pracovníků, budou nejspíš muset po ukončení svého provozu zajistit další úschovu těchto dokladů. Stát by jim na to ale mohl přispět. Hradit by měl i případné náklady za kopie dokumentů, které jsou potřeba k výpočtu důchodu. Vyplývá to z návrhu novely o organizaci sociálního zabezpečení, kterou  schválila vláda. Kabinet to oznámil na svém webu.

Mzdové listy či evidenční listy důchodového pojištění i osobní spisy pracovníků uchovávají soukromé spisovny. Musí umožnit správě sociálního zabezpečení nahlížení do materiálů a pořizování výpisů či kopií. Když firma přeruší provoz, nebo ho ukončí a nemá nástupce, není práce s dokumenty možná.

"Tyto typy dokladů jsou často jedinými doklady o započitatelné době zaměstnání a výdělcích, které jsou pro bývalé zaměstnance zásadní pro výpočet nejen starobního důchodu, ale i všech ostatních druhů důchodů," uvedli autoři novely z ministerstva práce v podkladech k návrhu. V soukromých spisovnách tvoří mzdové listy a evidenční důchodové listy skoro pětinu materiálů.

Povinnost poskytnout doklady mají jen archivy. Pokud by se podle autorů situace nezměnila, rozhodovaly by úřady o některých případech bez úplných informací. Lidé by tak mohli mít nižší penzi, i když to sami nezavinili. Na problém upozornil úřad