Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Pořádek je pro ...

13.11.2014, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

... a inteligent zvládá chaos. Jistě je Vám toto pořekadlo povědomé. Nicméně Nejvyšší soud má na věc trochu jiný názor.

Důvodem ke  zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele  se může podle Nejvyššího soudu  stát i opakovaný nepořádek na pracovišti a ignorování souvisejících výtek zaměstnavatele. Nejvyšší soud proto nařídil Krajskému soudu v Praze, aby znovu projednal případ propuštěného řidiče zájezdového autobusu, který opakovaně kouřil ve voze a vracel jej neuklizený. Krajský soud původně výpověď zrušil, nyní se bude muset řídit názorem Nejvyššího soudu. 

Překážkou pro  výpověď zdůvodněnou hrubým porušením pracovní kázně není ani skutečnost, že zaměstnanec předpisy stejným způsobem porušoval dlouhodobě a zaměstnavatel jej na to upozorňoval. "Z hlediska pověsti žalovaného jako podnikatele provozujícího převážně zájezdovou dopravu je jednou z klíčových podmínek, aby své služby provozoval v nezatuchlých, čistých a příjemných prostorách odpovídajících standardním požadavkům na tento typ přepravy," stojí v usnesení Nejvyšší soud. 

Řidič dostal výpověď v roce 2011. Bránil se žalobou, v níž požadoval ušlou mzdu a diety. Okresní soud v Mladé Boleslavi žalobu zamítl. Řidič prý skutečně hrubě porušil pracovní kázeň. Ojedinělé odstavení neuklizeného autobusu či porušení zákazu kouření by takový problém nepředstavovalo, v případě opakování ale závažnost vzrůstá. 

Krajský soud v roce 2012 verdikt zrušil, pro  výpověď