dnes je 16.7.2024

Input:

Pokulhávání za Evropou

28.2.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

České firmy zaostávají v rovných příležitostech pro ženy. Například mzdové rozdíly mezi muži a ženy jsou u nás jedny z největších.

Tuzemské firmy stále zaostávají za velkými zahraničními subjekty ve vytváření rovných pracovních příležitostí pro ženy. Mezi českými zaměstnavateli je to běžné jen ve zhruba 30 procentech, zatímco nadnárodní společnosti takto postupují všechny. Přitom nemusí jít o nákladná nebo komplikovaná opatření.

"Stačí zaměstnance nezaujatě posuzovat a rovné příležitosti se přirozeným způsobem samy nastaví," míní  Jana Bíšková ze společnosti Pro Centre. Pozitivní diskriminaci v podnikání považuje za škodlivou.

Podle ní je nutné například vybírat budoucí zaměstnance podle objektivních kritérií a nezohledňovat pohlaví pracovníka. Firmy by také měly zavádět programy na podporu žen na mateřské dovolené, například jim umožnit v této době absolvovat odborné vzdělávací a jazykové kurzy. Za potřebné považuje zavádění částečných úvazků pro ženy, případně dílčí práci z domova, podporuje též zřizování firemních školek. Připouští však, že ve výrobních podnicích se některá taková opatření zavádějí obtížně.

Velký prostor ke zlepšení vidí ve mzdové rovnosti. Pokud firmy hodnotí práci podle požadované odbornosti a náročnosti bez ohledu na pohlaví, disproporce mezi platy mužů a žen neexistuje. Nerovnost vzniká v případech, kde objektivní mzdové systémy nefungují a každý zaměstnanec si domlouvá odměnu individuálně.

Podle údajů Evropské komise ženy v ČR vydělávají průměrně o 21,6

Nahrávám...
Nahrávám...