dnes je 16.7.2024

Input:

Otazníky kolem bezhotovostní výplaty mzdy

27.5.2013, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 1 minuta

Jaké důsledky má situace, kdy zaměstnanec neoznámí zaměstnavateli změnu čísla účtu, na který je mu zasílána mzda či plat? Odpověď se dozvíte v následujících řádcích.

Novelou zákoníku práce s účinností od 1. 1. 2012 bylo u bezhotovostní výplaty mzdy  vypuštěno pravidlo, že zaměstnavatel je povinen na žádost zaměstnance respektovat tuto formu výplaty mzdy (a tedy že zaměstnanec může vzít takovou žádost zpět). Zmíněné pravidlo bylo nahrazeno dohodou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem o bezhotovostní výplatě mzdy.

 V praxi se může objevit otázka, jak má zaměstnavatel postupovat v případě, když bude uvedená dohoda se zaměstnancem uzavřena a zaměstnanec pak z jakéhokoliv důvodu zruší bankovní účet, na který mu zaměstnavatel posílal mzdu bezhotovostním převodem, aniž by určil účet jiný. Dohoda mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem předpokládá, že si smluvní strany této dohody budou navzájem poskytovat součinnost. Pokud by zaměstnanec zrušil účet, na který mu zaměstnavatel doposud posílal mzdu bezhotovostním převodem, porušil by tím podmínky dohody a neposkytl

Nahrávám...
Nahrávám...