Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Obnovení nemocenské v prvních třech dnech nemoci

2.3.2015, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Senát hlasy levice podpořil obnovení nemocenské v prvních dnech dočasné pracovní neschopnosti.

Senát zejména hlasy levice podpořil v prvním kole projednávání návrh ČSSD, která chce novelou zákoníku práce obnovit vyplácení nemocenské v prvních třech dnech stonání. Rozhodl tak přesto, že zástupci opoziční ODS i vládních lidovců a hnutí ANO chtěli vrátit novelu k přepracování. Před dalším schvalováním normu projedná senátní sociální výbor.

Opětovné zavedení nemocenské v prvních dnech podpořil koncem ledna také premiér Bohuslav Sobotka. Výše dávky by ale podle něj měla být nižší než v dalších dnech nemoci. Záležet bude na dohodě odborářů se zaměstnavateli i na možnostech úpravy odvodů na nemocenské pojištění, naznačil premiér.

Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach za předkladatele novely k tomu  uvedl, že snížená dávka by měla smysl v případě, kdyby se základní sazba nemocenského pojištění vrátila z nynějších 60 na původních 69 procent. Odboráři návrh podporují, zaměstnavatelé jsou proti, stejně jako vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš.

Vláda v koaliční smlouvě uvedla, že obnoví vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, pokud se na tom tripartita dohodne. Na to poukázal místopředseda senátorů ODS Miloš Vystrčil, podle něhož se tripartita na obnovení nemocenské nedohodla, a návrh ČSSD tak jde proti koaliční smlouvě.

V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14.