dnes je 21.4.2024

Input:

Novela zákona o soudech a soudcích

15.8.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 1 minuta

Novela zákona o soudech a soudcích, kterou podepsal prezident Miloš Zeman, ovlivní odměňování ústavních soudců.

Ústavním soudcům se výrazně zvedne plat. Prezident Miloš Zeman  podepsal novelu zákona o soudech a soudcích, podle níž se bude plat ústavních soudců určovat ze stejného základu jako u ostatních soudců. Doposud se jejich plat odvíjel z nižšího základu jako u poslanců či ministrů, a proto ústavní soudci dostávali méně peněz než mnozí soudci nižších instancí. 

Novela měla původně přispět jen k obměně předsedů kolegií nejvyšších soudů. Ve Sněmovně se k ní však přidaly přílepky včetně zvýšení platů ústavních soudců. Senát minulý měsíc návrh ani neschválil, ani nezamítl a poslal jej hlavě státu. Zeman přitom už v květnu senátory požádal, aby pomohli platy ústavních soudců zvýšit.

Podotkl tehdy, že ačkoliv ústavní soudci představují elitu soudnictví, mají nižší odměnu než místopředsedové krajských soudů. Navrhoval snížit výdaje Úřadu pro ochranu osobních údajů a finance využít na přidání ústavním soudcům.

Hrubý měsíční plat předsedy Ústavního soudu i s náhradami se po novele zvýší ze 169 300 na 211 000 Kč. Místopředseda bude pobírat 181 900 místo 14 000 korun. Plat s náhradami ústavního soudce - předsedy senátu vzroste ze 122 200 na

Nahrávám...
Nahrávám...