dnes je 16.7.2024

Input:

Novela zákona o pedagogických pracovnících

16.4.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Připravovaná novela zákona o pedagogických pracovnících řeší zaměstnávání nekvalifikovaných učitelů a zavádí registr učitelů.

Ministr školství Marcel Chládek připravil návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, která upraví zaměstnávání nekvalifikovaných kantorů. Před měsícem Chládek vyhlásil, že výjimku z požadavků na kvalifikaci chce zavést pro učitele starší 55 let s více než dvacetiletou praxí, rodilé mluvčí a učitele odborných předmětů s maximálně polovičním úvazkem. Ostatní učitelé bez požadované kvalifikace a ti, kteří se studiem do konce roku nezačnou, by museli od ledna 2015 ze školství odejít. Jen pokud nebude moci ředitel školy sehnat ve svém regionu kvalifikovaného kantora, bude moci na omezenou dobu přijmout učitele bez patřičného vzdělání.

"Pevně doufám, že novela projde legislativním kolečkem bez problémů," uvedl Chládek s tím, že by nová pravidla pro učitele měla začít platit od 1. ledna 2015. Podle původního zákona měli od příštího roku odejít ze škol všichni učitelé, které neměli předepsané vzdělání. Výjimku měli jen kantoři starší 60 let a ti, kteří k 1. lednu 2005 měli nejméně 15 let praxe ve škole.

Nový návrh Chládek připravil ve spolupráci se školskými odbory a pedagogickými fakultami, které kvůli tomu ještě letos vypíšou speciální termíny přijímání pro zájemce o doplnění vzdělání.

Učitelů bez kvalifikace je 17 000 z celkem asi 130

Nahrávám...
Nahrávám...