dnes je 29.3.2024

Input:

Nikdo není ostrov...

1.4.2014, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

... a to platí i v pracovních vztazích. Na nutnost spolupracovat s ostatními pamatuje i zákoník práce.

Stačí se jen začíst do ustanovení § 301 pracovněprávního kodexu. Ten sice upravuje spolupráci s ostatními velmi stručně, nicméně soudní judikatura v této oblasti je poměrně bohatá. Takže nejprve zákoník práce.

Spolupráce s ostatními zaměstnanci

Důležitou roli v pracovním procesu hraje kolektiv, jednotlivé pracovní operace jsou více či méně navázány mezi jednotlivé zaměstnance zaměstnavatele. Porušením povinnosti spolupracovat s ostatními zaměstnanci by tak bylo, kdyby zaměstnanec tuto propojenost záměrně mařil. V rozporu (nejen) s tímto pravidlem je např. chování zaměstnance, kterým ignoruje jiné zaměstnance, vystavuje je verbálním či jiným útokům nebo se na nich dopouští šikany (mobbingu).

Plnění pokynů nadřízených

Pokud z organizační struktury zaměstnavatele vyplývá podřízenost zaměstnance jinému (vedoucímu) zaměstnanci, je zaměstnanec povinen plnit i pokyny svých nadřízených. Těm totiž svědčí podle ustanovení § 11 ZP právo stanovit a ukládat podřízeným zaměstnancům pracovní úkoly a dávat jim za tímto účelem závazné pokyny. Pokynu nadřízeného vedoucího zaměstnance by se zaměstnanec nemusel podřídit pouze v případě, kdyby šlo o pokyn vydaný v rozporu s kogentním právním předpisem. Nesplnění takového

Nahrávám...
Nahrávám...