Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Nestejné možnosti

18.6.2014, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Pod hranicí mezinárodně stanoveného nízkého výdělku, který představuje dvě třetiny mediánu příjmu, je v Česku 26 procent žen a 15 procent mužů.

 Nepobírají tak ani 13 770 korun hrubého. Rozdíl mezi mzdou mužů a žen se zvětšuje s rostoucím příjmem. Tento údaj sdělil Dalibor Holý z Českého statistického úřadu.

"U pěti procent nejméně placených zaměstnanců jsou si ženy a muži rovni. Pak rozdíl ve výdělcích ale velmi rychle roste. Hranice chudých výdělků se týká především žen. Víc než čtvrtina jich pracuje za nízké mzdy, kdy hovoříme o pracující chudobě," uvedl Holý.

Podle mezinárodní organizace práce představuje nízký výdělek právě dvě třetiny mediánu. Tato hranice činila letos v prvním čtvrtletí asi 13 770 korun. Medián neboli střední hodnota, na kterou dosáhne polovina pracovníků a polovina je pod ní, byla 20 651 korun.

Do 11 000 korun hrubého včetně prémií vydělává osm procent žen. Mediánový příjem servírek dosahuje 11 231 korun. O necelých 200 korun víc mají vrátné a pracovnice ostrahy. Medián pomocnic v kuchyni činí 11 511 korun a uklízeček 11 755 korun. O mnoho lépe na tom ale nejsou některé kvalifikované profese. Střední příjem švadlen a šiček je 12 545 korun, pekařek a cukrářek 13 270 korun a kuchařek 13 772 korun. Podobně jsou na tom i prodavačky.

"Rozhodně se dá říct, že ženy jsou soustředěny do oborů a zaměstnání, kde je nižší mzdová úroveň. Je otázka, jestli by tam byly vyšší mzdy, kdyby tam pracovali jen muži," řekl Holý.

Ženy

 
 Napište nám
 Děkujeme, na Váš podnět budeme reagovat do 24 hodin v rámci pracovního týdne.
Input: