Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Není minimální jako minimální

13.1.2015, Zdroj: Verlag Dashöfer

ČR zaujímá mezi zeměmi Evropské unie, které minimální mzdu upravují celoplošně, čtvrtou nejhorší příčku.

V EU od 1. ledna 2015 zaručí zaměstnancům minimální mzdu zákonem 22 států (dosud to bylo 21, přibude Německo). Na národní úrovni od ledna plošně stále nebude stanovena v Rakousku, Finsku, Dánsku, Švédsku, Itálii a na Kypru. I v těchto zemích je ale minimální mzda nějak zaručena, například v kolektivních smlouvách. Takže například ve skandinávských zemích mají díky silným odborům minimální mzdu poměrně vysokou.

Také v Rakousku je minimální mzda supravena kolektivními smlouvami. Navíc v listopadu parlament schválil zpřísnění zákona proti mzdovému a sociálnímu dumpingu z roku 2011 a nově tak stanovil, že všichni zaměstnanci jakékoli firmy operující v Rakousku musí dostávat alespoň tisíc eur měsíčně. 
 

Na Kypru existuje nařízení vlády o minimálních mzdách z roku 2012, které se ale vztahuje jen na některá povolání.

Od ledna 2015 zavádí na národní úrovni zákonem minimální mzdu Německo, kde ji dosud určovaly jen dohody odborů se zaměstnavatelskými svazy. Má dosahovat 8,5 eura za hodinu (tedy cca 235 Kč; v ČR bude nyní minimální mzda na hodinu 55 korun).

V ČR se minimální mzda od 1. ledna zvyšuje o 700 Kč měsíčně na 9200 Kč (asi 332 eur). Naposledy se zvyšovala o 500 korun v srpnu 2013, předtím se neupravovala od roku 2007.

Kromě ČR zvyšuje v novém roce minimální mzdu řada zemí EU, mimo jiné Nizozemsko, Polsko, Estonsko, Slovensko, Lotyšsko, Litva, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko. Od loňského ledna ji zvýšilo 11 států EU.

Nejdéle se ze zemí EU neměnila minimální mzda v