dnes je 16.7.2024

Input:

Nemocí z povolání ubývá

1.8.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 1 minuta

Za snížením počtu hlášených nemocí z povolání stojí nejen bezpečnostní opatření zaměstnavatelů, ale také obavy zaměstnanců, aby nepřišli o místo.

Hlášených nemocí z povolání loni v ČR bylo nejméně od roku 1973, kdy je hygienici sledují. Hlášeno bylo 1099 profesionálních onemocnění. Oproti roku předchozímu je to o 13,2 procenta méně. Pokles celkového počtu onemocnění vysvětlil hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta odpovědností zaměstnavatelů za bezpečnější pracovní prostředí, ale i obavami zaměstnanců, kteří v době hospodářského poklesu nepřiznávají své zdravotní problémy, aby nepřišli o práci.

Regionem s nejvyšším počtem evidovaných zaměstnanců konajících rizikové práce je Moravskoslezský kraj, s méně než polovičními hodnotami ho následují kraj Středočeský a Ústecký společně s Prahou.

Nejčastěji jsou zaměstnanci při rizikové práci vystaveni hluku, 39 procent. Vyrovnat se s vysokou fyzickou zátěží musí 14 procent zaměstnanců. Každý desátý je denně vystaven při práci prachu nebo vibracím. Psychické zátěži a biologickým vlivům je vystaveno šest procent pracovníků.

Nejčastějšími

Nahrávám...
Nahrávám...