Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Německé minimum pro zahraniční zaměstnavatele

20.2.2015, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Německé odbory nesouhlasí s výjimkou z minimální mzdy pro zahraniční dopravce.

Německé odbory nesouhlasí s tím, aby zahraniční dopravci nemuseli vyplácet svým řidičům německou minimální mzdu za jízdu po německém území. ČTK to  řekl Stefan Körzell z vedení Německého odborového svazu (DGB), podle kterého by tak vznikla nekalá konkurence německým dopravcům. DGB se navíc obává, že jakákoli výjimka z plošné minimální mzdy otevírá cestu k tomu, aby ji zaměstnavatelé obcházeli

Německo zavedlo na počátku roku minimální mzdu 8,50 eura (235 Kč) za hodinu. Podle výkladu německého ministerstva práce se tato mzda vztahuje na všechny zaměstnance, kteří vykonávají práci na území Německa, a tedy i na řidiče transitní dopravy. Po protestech, které se ozvaly především z Polska a České republiky, se zatím Německo rozhodlo, že nebude u transitní dopravy kontrolovat dodržování minimální mzdy. 

"Pro zahraniční řidiče, kteří vezou náklad například z Polska do Nizozemska přes Německo, nyní platí dočasné opatření, podle něhož jsou tito řidiči zatím od uplatnění minimální mzdy osvobozeni. My si to nepřejeme," řekl Körzell. Připustil však, že konečné rozhodnutí bude ležet na Evropské komisi, která zkoumá stížnost Polska na způsob výkladu německého zákona. 

"Co