Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Německá minimální mzda u soudu

17.3.2015, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Tři země napadly u německého ústavního soudu aplikaci německé minimální mzdy na zahraniční řidiče.

Dopravci z Polska, Rakouska a Maďarska napadli u německého ústavního soudu výklad zákona, podle něhož se německá minimální mzda vztahuje i na zahraniční řidiče, kteří projíždějí Německem. Informovala o tom dnes agentura DPA. Proti takovému uplatnění německé minimální mzdy protestovali v minulosti i čeští dopravci. 

Ústavní soud agentuře DPA potvrdil, že stížnost na minimální mzdu přijal. Se stížností je podle soudu spojena i žádost o předběžné opatření, které by do rozhodnutí soudní pře zakázalo uplatňování německé minimální mzdy pro evropské dopravní firmy. 

Německo zavedlo plošnou minimální mzdu ve výši 8,50 eura (232 korun) za hodinu od počátku letošního roku. Podle výkladu ministerstva práce musí zaměstnavatelé vyplácet přinejmenším tuto částku všem zaměstnancům, kteří se při výkonu práce nacházejí v Německu. Opatření by se tak mělo vztahovat i na řidiče kamionů projíždějící přes Německo. 

Vzhledem k protestům evropských dopravců němečtí celníci prozatím ustoupili od kontrol, zda řidiči při transitu přes Německo dostávají 8,50 eura za hodinu. Polští,