dnes je 18.6.2024

Input:

Nárok zaměstnavatelů na příspěvky od Úřadu práce

19.8.2013, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

V souvislosti se zvýšením minimální mzdy od 1. 8. 2013 se množí dotazy ze stran zaměstnavatelů, kteří pobírají od ÚP příspěvky na vytváření společensky účelných pracovních míst nebo veřejně prospěšné práce na případné zvýšení takto poskytované podpory.

V rámci aktivní politiky zaměstnanosti spolupracuje Úřad práce ČR jak se zaměstnavateli, tak i s kraji a obcemi. A jako pomocnou ruku jim mimo jiné nabízí příspěvek na mzdu pro uchazeče, kterého na nově vytvořené pracovní místo zaměstnavatel přijme.

Po zvýšení minimální mzdy, mohlo dojít k mírnému nárůstu výdajů u zaměstnavatelů, kteří ji lidem přijatým na tato místa vyplácejí. V průměru dostávají zaměstnanci na podporovaných pozicích cca 11 tis. Kč měsíčně. Částka, kterou poskytuje Úřad práce, je skutečně příspěvkem na mzdu. Není tedy určena k pokrytí celé mzdy.

"Úřad práce ČR je samozřejmě připraven v individuálních případech jednat se zaměstnavatelem o uzavření dodatku na případné zvýšení příspěvku, pokud by pro něj výdaje navíc znamenaly zásadní problémy," říká generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.  Uzavření takového dodatku ke smlouvě by bylo možné od určitého data, nikoli zpětně.

Veřejně prospěšné práce

Jejich podstatou je finanční a "lidské" zajištění ze strany ÚP, a to až na jeden rok. Například při odstraňování škod po živelných katastrofách, úpravách a opravách

Nahrávám...
Nahrávám...