dnes je 21.4.2024

Input:

Nabídka brigád pro letošní léto

12.6.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Pokud sháníte brigádu, je třeba ptát se, pídit, informovat. Mnoho firem totiž začíná hledat brigádníky třeba pouze s týdenním předstihem, některé dokonce jen ze dne na den.

Brigád v Česku mírně přibývá, na všechny zájemce se ale nedostane. Na portálech Jobs.cz a Prace.cz bylo v květnu vystaveno téměř o pětinu více brigád než ve stejném období loni. V červnu by přes oba portály mělo být obsazováno zhruba 6 000 brigád, v červenci asi 5 500. Více než dvě pětiny všech inzerátů jsou z hlavního města. S velkým odstupem pak následují regiony jihomoravský a středočeský. 

Studentům komplikuje shánění brigád mimo jiné to, že některé firmy šetří, snižují stavy, využívají efektivněji stávající pracovní místa a práci brigádníků rozmělňují mezi kmenové zaměstnance. Společnosti také někdy volná místa nabízejí přednostně dětem svých zaměstnanců

Obvyklá mzda se pohybuje mezi 75 až 100 korunami za hodinu práce. V případě méně kvalifikovaných činností může odměna činit 65 Kč za hodinu práce, ale i méně. Naopak v některých případech půjde sehnat brigádu i s odměnami nad 150 či 200 Kč za hodinu. 

Ačkoliv v celém Česku nabídka brigád roste, v Ústeckém kraji počet brigádnických míst klesl. Znát je to především v zemědělství, kde dlouhodobě ubývá volných míst. Práci na jaře nabízeli chmelaři, teď je práce při sběru jahod, na Litoměřicku přijímají sadaři. Potíž je ale podle pěstitelů v odvedené práci, která mnohdy není dostatečně kvalitní. 

Obory, ve kterých jsou brigádnická místa nabízena, se

Nahrávám...
Nahrávám...