dnes je 21.4.2024

Input:

Minimální mzda od 1. 1. 2015

3.6.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

Minimální mzda se má od ledna zvednout o 500 korun na 9 000 korun.

Na zvýšení se dohodli zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů. Po jednání tripartity to oznámila ministryně práce Michaela Marksovvá Tominová. Nařízení o růstu nejnižšího příjmu musí ještě schválit kabinet. Minimální mzdu v Česku podle údajů ministerstva práce pobírá asi 100 000 lidí, tedy zhruba dvě procenta zaměstnanců. 

Podle Marksové by měla minimální mzda nejen zajistit "důstojný život" lidem v nejhůř placených profesích, ale měla by i motivovat k práci. "Aby se nevyplatilo být závislý na sociálních dávkách. V průběhu sedmi let se minimální mzda předtím nezvyšovala. V současné době patříme k nejhorším zemím EU. Nižší minimální mzdu má jen Bulharsko, Rumunsko a Litva," řekla po jednání tripartity ministryně. 

Minimální mzda se zvedla loni v srpnu, a to o 500 korun na 8 500 korun. Předtím se zvýšila naposledy v roce 2007. V koaliční dohodě se vládní strany zavázaly, že po projednání v tripartitě bude vláda postupně minimální mzdu zvyšovat, aby se přiblížila 40 procentům průměrné mzdy ve státě. Ta za loňský rok činila 25 128 korun. Dvěma pětinám tak odpovídá asi 10 000 korun. Podle podkladů ministerstva práce pro jednání tripartity by se k dosažení cíle měla minimální mzda ročně zvedat zhruba o 600 až 700 korun. 

Zaměstnavatelé sice dnes s růstem o 500 korun souhlasili, podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka budou mít ale firmy v některých odvětvích s přidáním problém. Týká se to třeba sociálních služeb, kožedělného průmyslu či obchodu. 

Také podle opoziční ODS hrozí, že někteří zaměstnavatelé nebudou na vyšší mzdu mít, což prý může ohrozit až 50 000 pracovních míst. "Zkušenosti z členských států EU přitom ukazují, že země bez minimální mzdy mají v průměru o dva procentní body nižší nezaměstnanost a v době krize až o čtyři procentní body," uvedl ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Dodal, že minimální mzda není v Německu či Itálii. 

Podle odborů by se ale minimální mzda měla zvedat výrazněji. "Mohla by jít daleko dynamičtěji nahoru, kdyby ministerstva práce a financí udělala určitá opatření a zamezilo se vyplácení černých mezd," míní předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. 

Marksová minulý týden

Nahrávám...
Nahrávám...