dnes je 16.6.2024

Input:

Máte rádi malé nebo velké?

29.10.2013, Zdroj: Platy.czDoba čtení: 2 minuty

V následujícím příspěvku se budeme držet hranic odměňování. Kdy je lepší pracovat v malé firmě? Říkáte si, že čím větší firma, tím vyšší plat?

Obecně platí, že s rostoucí velikostí firmy roste i průměrný plat, a to i po odečtení platů managementu. Podle analýzy služby Platy.cz, zaměřené na srovnání průměrných platů na shodných pozicích v nejmenších a největších společnostech, jsou ale v řadě případů platy vyšší naopak v malých společnostech.

Řada malých firem podniká ve specializovaných oblastech, kde díky kombinaci osobního přístupu a pružnosti dosahují velmi dobrých výsledků. Mohou si tak dovolit platit vyšší platy, než je průměr v daném odvětví,“ komentuje toto zjištění Zdeněk Němec, business analytik služby Platy.cz. „Nejde přitom jen o exkluzivní profese, ale často i o zcela běžná povolání.

Pozicí, na které je práce v malé firmě nevýhodnější, je dealer/trader v bankovnictví. Průměrný plat na této pozici ve společnostech do 10 zaměstnanců činí 232 % platu v největších firmách. Mezi patnácti pozicemi, v nichž jsou platy v malých firmách vyšší než ve velkých, jsou i stavební zámečník, aranžér, cukrář nebo jeřábník (kompletní tabulku naleznete níže).

Naopak ve velkých firmách jsou relativně vyšší platy především na manažerských pozicích. Příčinou je odpovědnost za větší rozpočet, více regionů, případně obojí. Největší rozdíl je na pozici marketingový manažer, který má ve firmě nad 1 000 zaměstnanců v průměru více než trojnásobný plat než jeho kolega ve firmě do 10 zaměstnanců. Mimo manažerských pozic se v žebříčku 15 pozic, v nichž je plat ve velkých firmách větší než v malých, objevuje například i konstruktér, hlavní účetní nebo lektor. Kompletní tabulku rovněž naleznete níže.

Tabulka 1:
Pozice s relativně nejvyšším průměrným platem v nejmenších firmách

Oblast

Pozice

Podíl průměrných platů
ve firmách do 10 / nad 1000 zaměstnanců

Bankovnictví

Dealer/Trader

233%

Ekonomika, finance, účetnictví

Konzultant

171%

Stavebnictví a reality

Zeměměřič/geodet

159%

Management

Art director

150%

Umění a kultura

Aranžér, dekoratér

148%

Stavebnictví a reality

Stavební zámečník

146%

Management

Brand manager

139%

Umění a kultura

Designér

138%

Strojírenství

Servisní inženýr

138%

Nahrávám...
Nahrávám...