dnes je 29.3.2023

Input:

Lednový rekord

7.2.2014, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Ne každý rekord je žádoucí. Zvláště pokud se týká vývoje na trhu práce. Nicméně i tady se podle analytiků blýská na lepší časy.

V lednu bylo bez práce nejvíce lidí v historii České republiky. Ke konci měsíce jich bylo 629.274, o 32.441 více než na konci roku. Tyto údaje vyplývají z dat Úřadu práce ČR. Nezaměstnanost se tak zvýšila na 8,6 procenta z prosincových 8,2 procenta. Navzdory mírné zimě ovlivnilo nezaměstnanost přerušení některých sezonních prací ve stavebnictví, zemědělství a lesnictví.

Výraznější snížení nezaměstnanosti je podle ekonomů možné čekat kolem poloviny letošního roku. Trh práce vždy reaguje na vývoj ekonomiky se zpožděním, protože zaměstnavatelé většinou nejprve řeší zvýšenou poptávku po svých výrobcích přesčasovými hodinami. "Průmyslové firmy se začínají díky rostoucím zakázkám poohlížet po nových zaměstnancích. A vyšší zaměstnanost vykazují i služby," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Stabilizaci zaměstnanosti naznačují údaje o výkonnosti průmyslu také podle Heleny Horské z Raiffeisenbank.

Pro únor existuje šance, že rekordní úroveň nezaměstnanosti se již nezvýší, a koncem jara už by se silnější ekonomika měla do trhu práce viditelně promítat, podotkl analytik UniCredit

Nahrávám...
Nahrávám...