dnes je 2.10.2023

Input:

"Kurzarbeit" jednodušeji

30.4.2013, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcíDoba čtení: 2 minuty

Zaměstnavatelé v obtížné hospodářské situaci budou mít větší šanci zachovat pracovní místa. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž výrazně zjednoduší podmínky projektu „Vzdělávejte se pro stabilitu“ a více firem tak bude moci získat dotace z Evropského sociálního fondu.

Počítá s tím třetí ze sedmibodového Plánu zaměstnanosti, na který má MPSV až sedm miliard korun. Tzv. kurzarbeit funguje od loňského září a je plánovaný do srpna 2015. Dosud z něj čerpalo na zachování pracovních míst 32 firem, a to více než 11 milionů korun. Celkový rozpočet projektu je 400 milionů korun.

Díky kurzarbeitu mohou zaměstnavatelé získat příspěvek na mzdové náklady vzdělávaných zaměstnanců. Maximální mzdový příspěvek na jednoho zaměstnance je 31 000 korun. Podporu mohou čerpat po dobu půl roku s možností prodloužení na rok.

„Lepším nastavením podmínek chceme ještě více podpořit udržení pracovních míst u zaměstnavatelů, kteří se dočasně nacházejí v obtížné hospodářské situaci. Za důležité považuji i to, že si díky projektu zaměstnanci zvyšují kvalifikaci,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Zjednodušení spočívá v tom, že zaměstnavatel nebude muset prokazovat pokles tržeb za celou společnost, ale pouze za konkrétní provozovnu, závod apod. Aby firmy získaly dotaci, musely dosud prokazovat, že jim meziročně klesly tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb minimálně o 20 procent

Nahrávám...
Nahrávám...