dnes je 16.7.2024

Input:

Kratší pracovní týden pro rodiče s dětmi

15.1.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 1 minuta

Pokud Vás tento titulek zaujal, pak vězte, že se netýká Čech, nýbrž našich německých sousedů. Ale znáte to - příklady táhnou, takže kdo ví?

Německá ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová požaduje zkrácený pracovní týden pro mladé rodiče. Místo obvyklých 40 hodin týdně by si podle jejího návrhu měli odpracovat 32 hodin, tedy o jednu denní směnu méně. Cílem je lépe sladit profesionální a rodinný život.

"Práce na plný úvazek by měla být u rodičů přehodnocena. Plný úvazek rodičů s malými dětmi by neměl být 40 hodin, ale například 32 hodin," řekla ministryně.  Naznačila, že ušlý plat rodičů by mohl kompenzovat stát. "Chci, aby oba rodiče měli týdenní pracovní dobu kratší. Proto bude partnerský příspěvek. Z daňových prostředků by mohla být část ušlé mzdy kompenzována," vysvětlila ministryně, která vychovává šestiletého syna.

"Právě ženy zažívají, že částečný úvazek je často vede do slepé uličky, když se po částečném úvazku chtějí vrátit k úvazku plnému, což dnes není možné. Proto jde i o to, zavést

Nahrávám...
Nahrávám...