Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Koho postrádá trh práce?

22.1.2015, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Firmy mají zájem o finanční poradce a zkušené manažery.

Na trhu práce chybí vrcholoví manažeři. Práci nejčastěji hledají fakturanti, pokladníci a účetní. Největší konkurence je na pozici pokladníka. Vyplývá to z analýzy pracovního portálu
Profesia.cz, který sledoval zájem zaměstnavatelů v sektorech bankovnictví, ekonomiky,
financí, účetnictví a managementu. 

"Souhrnné statistiky pracovního portálu Profesia.cz ukazují, že na trhu chybí zkušení šéfové. V roce 2014 v segmentu vrcholového managementu počet nabídek (731) výrazně převýšil počet životopisů (497)," uvedla Kateřina Jaroňová z Profesia.cz. 

Společnosti v roce 2014 hledaly meziročně o pět procent méně středních manažerů, konkrétně 4417. V oboru bankovnictví byl mírný meziroční nárůst volných pozic o 2,3 procenta. Obory ekonomika, finance a účetnictví zaznamenaly nárůst v poptávce po zaměstnancích o téměř deset procent. 

V životopisech u daných oborů byly nejčastěji uváděny pozice fakturant (1449), pokladník (1272), účetní (1000), klientský pracovník (804) a ekonom (597). 

"Připravenost absolventů ekonomických směrů vstoupit hned po ukončení studia na trh práce bez dřívější praxe je složité. Firmy si vybírají vedle zkušeností i na základě povahy, přístupu a zejména aktivity uchazečů - absolventů. Vědí, že je snazší změnit jejich takzvané tvrdé dovednosti, než změnit jejich postoj," uvedla PR manažerka veletrhu Career
Days Kateřina Kochová. 

Z hlediska počtu nabízených pozic v absolutním