dnes je 17.8.2022

Input:

Kdy je třeba žádat o pracovní povolení?

23.9.2013, Zdroj: Verlag Dashöfer

Z každého pravidla existuje výjimka. A platí to i v případě povolení k zaměstnání cizinců.

Zákon o zaměstnanosti stanoví ve svém § 89 základní podmínky výkonu práce cizince na území České republiky. Podle tohoto ustanovení může být cizinec přijat do zaměstnání a zaměstnáván, pouze pokud má platné povolení k zaměstnání a platné povolení k pobytu (výjimkou jsou samozřejmě tzv. zelené či modré karty, které v sobě oba typy povolení zahrnují).

Nicméně, zákon o zaměstnanosti (§ 98) s ohledem na specifika některých skupin cizinců nevyžaduje v některých případech povolení k zaměstnání, a prakticky tak těmto skupinám otevírá český trh práce. V průběhu času se okruh těchto skupin postupně rozšiřoval, a to částečně z důvodu požadavku integrace cizinců v ČR a částečně v důsledku legislativní činnosti ze strany EU. Dle současného stavu tak výše uvedené ustanovení obsahuje již sedmnáct výjimek. V této souvislosti lze tedy výrazně doporučit zejména personalistům, aby při plánovaném zaměstnání cizince nejprve pozorně pročetli všechny uvedené výjimky a prověřili, zda se některé na cizince neuplatní. Pokud by vhodnou výjimku opravdu našli, ušetří si tím spoustu času a nákladů, které je třeba do řízení o udělení povolení

Nahrávám...
Nahrávám...