dnes je 20.4.2024

Input:

Kdo řídí české firmy?

26.3.2015, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Třetinu velkých českých výrobních závodů řídí cizinci.

Na 30 procent velkých českých výrobních závodů, které zaměstnávají přes 250 zaměstnanců, řídí cizinci. Průměrná základní mzda těchto manažerů je 230 000 korun. Vyplývá to ze studie společnosti Anderson Willinger, která se zaměřuje na přímé vyhledávání vrcholových manažerů. Zapojilo se do ní 340 vrcholových manažerů, tedy nejvyšších šéf závodu či továrny, ne lidí ze středního managementu, kteří vedou nějaký konkrétní úsek.

„Zdaleka nejvíc investic mají v Česku německé podniky, a tak není divu, že desetinu tuzemských podniků vedou právě Němci. Následují Francouzi s pětiprocentním podílem. Celkem čtyři procenta manažerů ze Slovenska lze vysvětlit spíše jazykovou a kulturní blízkostí obou zemí než nutností dosazovat vlastní management, který dohlédne na investice," uvedla partnerka Anderson Willinger Lucie Teislerová.

Na 70 procent tuzemských výrobních podniků tak však stále vedou Češi. Znamená to podle ní, že firmy zde nachází dostatek talentovaných a zkušených manažerů i na klíčové pozice a nejsou nucené poohlížet se po posilách ze zahraničí.
 

Mezi manažery, kteří vedou velké české výrobní podniky, jsou také Britové, Američané, Italové a Španělé. Všechny tyto země rovněž patří do elitní desítky podle objemu přímých zahraničních investic.

Naopak podniky se sídlem v Nizozemsku, Lucemburska či Kypru obvykle využívají služeb českých manažerů. „Fakticky jde v mnoha případech o český kapitál a podniky s českými kořeny, které využívají příznivého daňového a regulačního prostředí v uvedených zemích," vysvětlila Teislerová.
 

Češi se na pozice manažerů prosazují také na zahraničních trzích. Nejvíce jich působí v sousedních zemích, v balkánských státech v rámci expanze českých podniků na méně rozvinuté trhy v Evropě, ve

Nahrávám...
Nahrávám...