Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Kdo je průměrný zaměstnanec?

25.2.2015, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Pracovníkovi v Česku je v průměru zhruba 42,5 let.

Před dvěma desetiletími byl přitom průměrně o skoro čtyři roky mladší. Mladších lidí, kteří pracují, ubývá. Naopak přibývá starších zaměstnanců. V první polovině 90. let bylo pracovníků mezi 15 a 24 lety 2,5krát víc než pracovníků mezi 55 a 64 lety, o dvě desetiletí později se situace obrátila a starších pracovníků je 2,6krát víc než nejmladších. Víc lidí totiž studuje, roste i penzijní věk. Ukázala to analýza, kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Průměrný věk pracovníků se podle statistiků v posledních letech každoročně zvedá zhruba o 0,2 roku, tedy asi o deset týdnů. V roce 2013 průměrný zaměstnaný člověk měl 42,4 roku, o dvě desetiletí dřív mu bylo o 3,7 roku méně. 

V roce 1993 pracovalo 47,2 procenta obyvatel Česka. Za 20 let se podíl snížil na 46,9 procenta. Nezaměstnanost totiž rostla a přibylo lidí na studiích, která navíc trvají déle. Zatímco v roce 1993 pracovala téměř třetina mladých od 15 do 19 let, o dvacet let později jich byla už jen něco přes tři procenta. Klesla i míra zaměstnanosti osob mezi 20 a 24 lety, a to o víc než třetinu. Důvodem je právě vysokoškolské studium. 

Pro Česko je podle analýzy typické, že studenti středních a vysokých škol na rozdíl od svých vrstevníků ve vyspělých evropských státech nepracují. V EU měla v roce 2013 práci v průměru třetina osob od 15 do 24 let, v Česku to byla čtvrtina. Méně mladých než v ČR dělá na Slovensku a v Maďarsku. Nejnižší zaměstnanost v tomto věku byla na jihu EU - od Portugalska po Rumunsko. V Řecku pracovalo jen 12 procent mladých. Nejvyšší podíl mají naopak