dnes je 21.4.2024

Input:

Kdo je bohatý?

27.1.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Nedávný výzkum potvrdil pravdivost pohádky O zlaté rybce. S bohatstvím totiž roste touha mít ještě o chlup či dva víc. A ještě víc.

Lidé s nadprůměrným příjmem, tedy ti, kteří mají měsíčně přes 20 000 korun čistého, ho mnohdy označují za průměrný či dokonce podprůměrný. Uvedla to agentura STEM/MARK. Vyplývá to z průzkumu mezi lidmi s nadprůměrnými příjmy, který agentura uskutečnila na sklonku loňského roku.

Jelikož se průměrná hrubá v Česku v roce 2013 blížila ke 25 000 korunám hrubého, což odpovídá zhruba čistému příjmu kolem 20 000 Kč, všichni respondenti měli nadprůměrný příjem, tedy nad 20 000 korun čistého. Z lidí, jejichž aktuální měsíční příjem je 20 až 25 tisíc čistého, si 44 procent myslí, že jejich příjem je průměrný a dohromady skoro pětina považuje svůj příjem za lehce podprůměrný nebo průměrný. S rostoucím příjmem pak sice ubývá těch, kteří ho považují za průměrný či podprůrměrný, i tak je ale mezi lidmi s čistým příjmem přes 40.000 korun čistého 11 procent těch, kteří takový příjem považují za průměrný.

Agentura STEM/MARK to označuje za "zajímavý psychologický fenomén" a ptá se, co za tím může být. "Kde pramení toto zkreslené vnímání? V pouhé neznalosti statistik

Nahrávám...
Nahrávám...