dnes je 2.6.2023

Input:

Kdo bude rozhodovat o platech manažerů?

14.3.2013, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Představitelé Evropské unie chtějí dát akcionářům možnost více ovlivňovat platy manažerů veřejných firem.

Evropská unie se nechala inspirovat nedávným referendem ve Švýcarsku, kde voliči schválili, aby akcionáři veřejně obchodovaných firem mohli vetovat návrh manažerských platů a případně zabránit výplatě takzvaných zlatých padáků, tedy vysokého odstupného pro ředitele, kteří firmu nevedli dobře. 

"Jsem zastáncem toho, aby měli akcionáři větší zodpovědnost při stanovování výše platů," řekl komisař EU pro vnitřní trh a služby Michel Barnier. Do jeho kompetence spadá i regulace platů manažerů. "Pracuji na legislativě EU, která dá akcionářům zákonnou možnost k výši odměňování se vyjadřovat," dodal. 
 

Evropským činitelům hraje do karet úspěšné tažení proti šéfům bank a jejich vysokým prémiím, které se už dříve staly častým terčem kritiky. Barnierův mluvčí řekl, že návrh příslušné legislativy bude předložen ještě letos. 

Až příliš velkou štědrost při odměňování vrcholových manažerů teď v Evropě kritizuje více zemí. Nová pravidla regulace, která si minulý víkend schválili Švýcaři, patří k nejpřísnějším na světě. Brusel teď pracuje na podobném návrhu, který by měl platit ve všech 27 členských zemích Evropské unie. 

Současná regulace pamatuje hlavně na výši odměn a jejich omezení. Návrh, o

Nahrávám...
Nahrávám...