dnes je 16.7.2024

Input:

Každý padesátý zaměstnanec…

2.5.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Každý padesátý pracující v Česku utrpěl v loňském roce pracovní úraz a 4,6 procenta lidí mělo zdravotní problémy, které souvisely s výkonem jejich zaměstnání.

Tyto údaje vyplývají  z analýzy, kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj více než polovina pracujících současně tvrdí, že jsou na svém pracovišti vystaveni vlivům, které nepříznivě ovlivňují jejich duševní nebo fyzický stav.

Z hlediska pracovních úrazů patří mezi nejrizikovější zaměstnání kvalifikovaní dělníci v zemědělství a lesnictví, řemeslníci a opraváři. Nadprůměrné množství úrazů je však i mezi obsluhou strojů a zařízení a mezi pomocnými a nekvalifikovanými pracovníky.

Podle podílu úrazů na počtu pracujících relativně častěji ho utrpěli podnikatelé než zaměstnanci, zjistili statistici. Podle nich je to ale dáno mimo jiné tím, že podíl českých podnikatelů na celkové zaměstnanosti je jeden z nejvyšších v Evropské unii a současně je mezi českými podnikateli velký podíl pracujících v oborech, kde je vyšší úrazovost, jako je například stavebnictví nebo zemědělství.

Zdravotní problémy spojené s vykonávaným zaměstnáním závisí podle zjištění ČSÚ na věku pracujících. Počet lidí s těmito potížemi přitom soustavně

Nahrávám...
Nahrávám...