Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Jihlavská inspirce

17.12.2014, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Pracovat před důchodem méně a pobírat plnou mzdu - to není přání z oblasti science fiction.

V jihlavské společnosti Bosch Diesel mohou pracovníci před důchodem pobírat plnou mzdu, i když budou pracovat na poloviční úvazek. Umožní to nový sociální program, který si v této největší firmě na Vysočině vyjednaly podnikové odbory. Zaveden bude od 1. ledna. Vstoupit do něj mohou lidé tři roky před tím, než jim vznikne nárok na starobní důchod. V podnicích v Česku podle vyjádření odborářů takový program nemá obdobu. Bosch Diesel zaměstnává ve výrobě dílů pro dieselové motory aut zhruba 4 200 lidí. 

Sociální program se týká výrobních zaměstnanců i pracovníků nepřímých výrobních úseků. Jejich průměrný věk stoupá. Jinde podle předsedy II. podnikové organizace KOVO Romana Bence stárnoucí lidé ve chvíli, kdy přestanou v práci stačit, opouštějí závod. "Což je pro nás naprosto nepřijatelné, proto jsme to chtěli udělat jinak," uvedl. V prvním roce by se program mohl v jihlavské firmě Bosch týkat asi 70 lidí, během pěti let už několika stovek. 

Podle nové kolektivní smlouvy stoupne objem vyplácených mezd v této firmě příští rok v průměru o osm desetin procenta. Navýšení mezd bude individuální, v závislosti na výkonu, uvedl v tiskové zprávě mluvčí podniku Mojmír Kolář. Aktuální průměrnou mzdu v Jihlavě Bosch nezveřejňuje. Průměrná mzda za celou skupinu