dnes je 30.3.2023

Input:

Je to ten pravý?

18.3.2013, Zdroj: Verlag Dashöfer

Tato otázka trápí jak zaměstnavatele, tak nového zaměstnance. Institut zkušební doby umožní získat čas pro konečnou odpověď na tuto otázku.

Zkušební doba umožňuje oběma účastníkům pracovaněprávního vztahu bližší seznámení a případně i jednodušší způsob ukončení pracovního poměru v době, kdy trvá, a to bez udání důvodu.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době musí být učiněno písemně a musí být druhé smluvní straně doručeno. Od 1. 1. 2012 je novelizováno ustanovení § 66 odst. 2 ZP, pracovní poměr zrušením ve zkušební době skončí dnem doručení zrušení druhé straně, ne-li v něm uveden den pozdější a nově se nevyžaduje, aby bylo doručeno alespoň tři dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.

Zkušební doba podle současné právní úpravy provedené v § 35 ZP nemusí být sjednávána povinně v pracovní smlouvě, může být proto sjednána v jakékoliv jiné smlouvě. Vyžaduje se však, aby byla sjednána povinně písemně. Je možné ji sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce, popř. den, který byl uveden jako den jmenování na pracovní místo vedoucího zaměstnance podle § 33 odst. 3 ZP. Zkušební dobu není možné

Nahrávám...
Nahrávám...