dnes je 21.4.2024

Input:

Je to ten pravý?

18.3.2013, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 1 minuta

Tato otázka trápí jak zaměstnavatele, tak nového zaměstnance. Institut zkušební doby umožní získat čas pro konečnou odpověď na tuto otázku.

Zkušební doba umožňuje oběma účastníkům pracovaněprávního vztahu bližší seznámení a případně i jednodušší způsob ukončení pracovního poměru v době, kdy trvá, a to bez udání důvodu.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době musí být učiněno písemně a musí být druhé smluvní straně doručeno. Od 1. 1. 2012 je novelizováno ustanovení § 66 odst. 2 ZP, pracovní poměr zrušením ve zkušební době skončí dnem doručení zrušení druhé straně, ne-li v něm uveden den pozdější a nově se nevyžaduje, aby bylo doručeno alespoň tři dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.

Zkušební doba podle současné právní úpravy provedené v § 35 ZP nemusí být sjednávána povinně v pracovní smlouvě, může být proto sjednána v jakékoliv jiné smlouvě. Vyžaduje se však, aby byla sjednána povinně písemně. Je možné ji sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce, popř. den, který byl uveden jako den jmenování na pracovní místo vedoucího zaměstnance podle § 33 odst. 3 ZP. Zkušební dobu není

Nahrávám...
Nahrávám...