dnes je 19.8.2022

Input:

Je systém veřejných prací řešením?

23.1.2013, Zdroj: LMC

V České republice chybějí alternativy umožňující důstojně překlenout období bez zaměstnání na plný úvazek.

Hlavním přínosem veřejných prací by mělo být udržení pracovních návyků. S tímto cílem však příliš nekoresponduje motivace lidí, jichž se nezaměstnanost týká. Pouze 5 % respondentů průzkumu portálu Prace.cz odpovědělo, že by se do tohoto systému v případě nezaměstnanosti zapojili i bez nároku na finanční odměnu. Plných 10 % lidí naopak uvedlo, že by se veřejných prací neúčastnili proto, že taková práce postrádá smysl. Ostatně statistiky MPSV v tomto směru hovoří o necelých 2,8 % účastníků, kteří se do systému veřejných prací loni přihlásili dobrovolně.

Skutečnou motivaci zapojit se do veřejných prací pro drtivou většinu lidí představují peníze. Bezmála dvě třetiny (64 %) těch, kteří s možností nezaměstnanosti počítají, by se veřejných prací zúčastnilo pouze v případě, že budou placené.

„Vysoký podíl lidí, kteří za veřejné práce vyžadují plat, není překvapivý. Většina Čechů je v případě nezaměstnanosti a s ní související finanční tísně ochotna pracovat i načerno, finanční motivace je přitom primární. Veřejné

Nahrávám...
Nahrávám...