dnes je 21.4.2024

Input:

Jak snížit dlouhodobou nezaměstnanost?

4.4.2013, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcíDoba čtení: 2 minuty

Vytvořit nová pracovní místa s možností zkrácených úvazků a zaměstnat tak více lidí, tento cíl si klade ministerstvo práce a sociálních věcí. Řešit chce mj. dlouhodobou nezaměstnanost s důrazem na matky s dětmi.

Nejvíce dlouhodobě nezaměstnaných bylo ke konci loňského roku v Ústeckém (42,1 %), Moravskoslezském (40,2 %) a Olomouckém (38,2 %) kraji. „Pokud jsou lidé delší dobu bez práce, přicházejí o pracovní návyky. S návratem do práce jim mohou pomoci zkrácené pracovní úvazky, které zohledňují osobní možnosti například matek s malými dětmi.“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Zkrácené pracovní úvazky nejsou v České republice příliš rozšířené. Zatímco v jiných státech evropské sedmadvacítky míst s flexibilním pracovním režimem přibývá (v roce 2010 ho vyžívalo cca 19 % lidí, ke konci třetího čtvrtletí 2012 pak cca 20 %), v ČR je to naopak – v roce 2010 kratší pracovní dobu využívalo 5,8 % zaměstnanců, ke konci loňského třetího čtvrtletí to bylo 5,5 %. Méně tento způsob práce využívají pouze v Bulharsku a na Slovensku, naopak více než 25% využití této formy zaměstnání dosahují v Belgii, Rakousku či Švédsku, v Nizozemsku to je dokonce 49,6 %.

Aktuální peníze jsou z projektu „Vzdělávejte se pro růst! – pracovní příležitosti“ financovaného z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidského zdroje a zaměstnanosti.

Nahrávám...
Nahrávám...