dnes je 21.4.2024

Input:

Fyzikální zákony na trhu práce neplatí

30.6.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

Schopnost pracovat je individuální a věk nehraje až tak důležitou roli. Přesto patří Česko k zemím, kde nejčastějším důvodem k odchodu do penze je důchodový věk.

Čtyři pětiny seniorů a seniorek šly na odpočinek, protože dosáhly věkové hranice. V Německu to byly dvě pětiny lidí, v Dánsku, Švédsku či Polsku polovina, v Rakousku pak tři pětiny. Jinde hraje větší roli než věk zdraví, ale i problémy v zaměstnání či ztráta práce. Vyplývá to z mezinárodní analýzy o aktivním stárnutí. Podle expertů si přitom lidé práceschopnost udržují do stále vyššího věku

"Ze dne na den jako by lidé ztratili schopnost pracovat. U nás je pokles pracovní aktivity nejstrmější," uvedl Daniel Münich z centra pro ekonomický výzkum CERGE-EI. Míní, že schopnost pracovat je individuální a věk u ní nehraje až tak roli. Podle Münicha se v Česku navíc stále udržují předsudky, že starší zabírají místa mladším. "Fyzikální zákony ale na trhu práce neplatí," zdůraznil expert. 

Podle mezinárodního srovnání nejčastějším důvodem pro odchod do penze je v Česku důchodový věk. Kvůli němu opustilo zaměstnání 81 procent lidí. Necelých sedm procent pak skončilo s prací kvůli zdravotním potížím a 12 procent penzí vyřešilo ztrátu místa. V Německu šlo do důchodu kvůli věku zhruba 42 procent lidí, kvůli zdravotnímu stavu 31 procent a kvůli ztrátě práce 23 procent. V Rakousku věk hrál roli u 62 procent lidí, zdraví u 24 procent a problémy v zaměstnání u 14 procent. 

Po dosažení věkové hranice odchází do penze i zhruba čtyři pětiny Maďarů, Italů, Rumunů a Malťanů, 90 procent Bulharů a 96 procent Řeků. Naopak v Británii jsou to dvě pětiny, v Nizozemsku 45 procent, ve Finsku 47 procent, v Irsku 48 procent, v Polsku a Portugalsku 54 procent. Průměr EU dosahoval 61 procent. Blížilo se mu Slovensko, kde kvůli věku šlo do penze 62 procent lidí. 

V Česku letos odcházejí muži do penze v 62 letech a osmi či deseti měsících,

Nahrávám...
Nahrávám...