dnes je 16.7.2024

Input:

Fluktuace - očekávaný trend na trhu práce

27.6.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Pokles reálné mzdy, nárůst práce po zaměstnancích, kteří odešli či "byli odejiti", nemožnost dělat nové věci - tyto faktory povedou podle odborníků k nárůstu fluktuace zaměstnanců, jen co se ekonomika odrazí od svého dna.

Firmy v Česku zvýšily v roce 2012 mzdy celkem o 2,1 procenta a nabízely velmi zajímavé a široké spektrum benefitů. Přesto až se ekonomika odrazí ode dna, řada lidí se chystá odejít jinam. Firmy nejen v Česku tak čeká obrovská fluktuace zaměstnanců, vyplývá ze zveřejněného průzkumu globální poradenské společnosti Hay Group ohledně odměňování. Inflace činila loni 2,5 procenta, reálně tedy mzdy klesly.

"Firmy na českém trhu sice propouštěly, na druhou stranu ale nešetří na mzdách, což je dobrá zpráva zejména pro zaměstnance," komentovala zprávu zástupkyně společnosti Hay Group v ČR Gabriela Němcová.

"Zároveň to ale znamená, že lidé musí dělat obvykle více. Zůstala část práce po těch, kteří odešli, a k tomu přibývají stále nové úkoly. Pokud se k tomu přidají další faktory jako třeba demotivující manažer, nefungující procesy, nemožnost dělat nové věci či nedůvěra v budoucnost firmy, je jen otázkou času, kdy se ti nejlepší zvednou a půjdou své štěstí hledat jinam," podotkla.

Tento trend je v souladu s tendencemi po celém světě. Udržení zaměstnanců bude po znovuoživení ekonomického růstu, respektive trhů práce, jedním z nejpalčivějších problémů, které společnosti po celém

Nahrávám...
Nahrávám...