Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Ferda Mravenec - ideál

9.6.2014, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Požadavky trhu práce na delší období je velmi obtížné předvídat. Ideální se zdá co nejširší kvalifikace - tady to, co propagoval Ferda Mravenec, práce všeho druhu.

Předvídat kvalifikace potřebné pro trh práce není možné, myslí si ekonom Pavel Mertlík. Odhadovat vývoj potřeb zaměstnavatelů desítky let dopředu je nemožné, zaměstnanci by tak měli mít co nejširší kvalifikaci.  

Podle Mertlíka je ale prakticky nemožné predikovat, jestli současní studenti získané vzdělání využijí během celé budoucí kariéry. V případě vysokoškoláků studium trvá zhruba do pětadvaceti let, ale pak absolventy čeká dalších čtyřicet let na pracovním trhu, během nichž se mohou potřeby zaměstnavatelů výrazně změnit, upozornil. 

"Lidé tak musí zvládnout změny. Musí mít co nejširší kvalifikaci, aby byli flexibilní. Základem je znalost jazyků, matematiky a takzvané soft skills, jako jsou například komunikační schopnosti nebo schopnost přijímat změny," řekl Mertlík. 

Rektor Bankovního institutu vysoké školy a kandidát ČSSD na post eurokomisaře si myslí, že obecný základ poskytne prostor pro případnou rekvalifikaci ve chvíli, kdy vystudované pracovní zaměření přestane být perspektivní. "Někteří