dnes je 12.4.2024

Input:

Dvě varianty kurzarbeitu

12.9.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Expertní skupina dohodla dvě varianty kurzarbeitu. Podívejme se na ně podrobněji.

Expertní skupina zástupců ministerstva práce a sociálních věcí, zaměstnavatelů a odborů  dohodla dvě varianty parametrů tzv. kurzarbeitu, který má pomoci ve firmách omezit hromadné propouštění pracovníků. První varianta nezahrnuje vzdělávání zaměstnanců, druhá varianta naopak ano. Zaměstnanci by tak měli dostat buď 60 procent, nebo 90 procent platu.

V první variantě, která nezahrnuje vzdělávání, by 40 procent mzdy platil pracovníkovi zaměstnavatel a dalších 20 procent stát, u jehož příspěvku by však byl strop ve výši dvojnásobku minimální mzdy. Druhá varianta, která zahrnuje vzdělávání pracovníků, počítá s podílem na náhradě mzdy tak, že 45 procent mzdy by platil pracovníkovi zaměstnavatel a dalších 45 procent mzdy stát, u jehož příspěvku by však byl strop ve výši průměrné mzdy. 

"Bylo dohodnuto, že MPSV rozpracuje tyto varianty včetně finančních propočtů a dopadů, a to jak z hlediska makroekonomických dopadů, tak z hlediska firem. Další jednání se uskuteční v úterý 16. září," řekla ředitelka zaměstnavatelské sekce SP Jitka Hejduková. 

Podle původního návrhu MPSV měl stát poskytovat firmám na platy zaměstnanců

Nahrávám...
Nahrávám...