dnes je 16.6.2024

Input:

Důchodový věk jako důvod k výpovědi?

30.5.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Pracující důchodce na Slovensku nahradí nezaměstnaní absolventi.

Vysokou nezaměstnanost na Slovensku chce vláda premiéra Roberta Fica snížit také propouštěním pracujících důchodců, které by mohli ve firmách nebo na úřadech nahradit absolventi škol, kteří jsou bez práce. Ministerstvo sociálních věcí oznámilo, že zaměstnavatelům vyjde vstříc a že důchodový věk pracovníka bude důvodem k ukončení pracovního poměru.

Nahrazení vydělávajících penzistů nezaměstnanými by na Slovensku mohlo snížit počet lidí bez práce o několika desítek tisíc. Na slovenských úřadech práce je evidovano zhruba 390 000 lidí. Míra nezaměstnanosti dosahuje 14,4 procenta a pohybuje se blízko dlouhodobého maxima.

"Bude na zaměstnavateli, aby si vybral, zda si ponechá důchodce, nebo zaměstná mladého člověka," řekl ministr práce Ján Richter k připravovaným úpravám v zákoníku práce. Jde o změnu dosavadního postoje vládní strany Směr-sociální demokracie, která dlouhodobě prosazovala spíše posílení práv zaměstnanců. Dosažení důchodového věku na Slovensku v současnosti není důvodem k ukončení pracovního poměru.

Podle zaměstnavatelských organizací je propuštění pracujících důchodců jedním z léků na stlačení vysoké nezaměstnanosti,

Nahrávám...
Nahrávám...