dnes je 16.6.2024

Input:

Dorovnání česko-slovenských důchodů

28.8.2013, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcíDoba čtení: 3 minuty

Senát schválil dorovnání česko-slovenských důchodů.

Přijal tak vládní návrh na změnu zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, a zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Novelu právních předpisů, která počítá se speciální dávkou - dorovnávacím přídavkem, připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Pokud ji podepíše prezident, lidé budou mít na dorovnání nárok ode dne její účinnosti. Bude–li zákon vyhlášen ve Sbírce zákonů v září 2013, pak od 1. prosince 2013.

Dorovnávací přídavek k českým starobním důchodům bude při splnění zákonem stanovených podmínek vyplácet plátce důchodu, tedy zpravidla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nepůjde o pevně stanovenou částku, ale výše dorovnávacího přídavku se bude odvíjet, zjednodušeně řečeno, od rozdílu mezi úhrnem aktuálně vypláceného českého a slovenského starobního důchodu a hypotetickým starobním důchodem vypočteným podle získaných dob důchodového pojištění po roce 1992 v České republice a před rokem 1993 na Slovensku. Pokud po odečtení první částky od druhé vyjde kladné číslo, právě tyto peníze bude ČSSZ vyplácet jako dorovnávací přídavek.

Zaznamenali jsme řadu případů, kdy lidé měli pocit, že se jich rozpad federace právě v oblasti starobního důchodu nepříznivě dotkl,“ říká ministr práce a sociálních věcí František Koníček a dodává: „Právě to řeší schválený návrh, díky kterému budou moci o dorovnávací přídavek požádat Češi i Slováci nezávisle na občanství.

Ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Vilém Kahoun upřesňuje: „ČSSZ může o žádostech o dorovnání důchodu začít rozhodovat až od okamžiku, kdy novela zákona nabude účinnosti. V tuto chvíli je předčasné žádosti o dorovnání zasílat ČSSZ. Je třeba, aby lidé, kterých se nová norma týká, vyčkali do účinnosti této právní úpravy.“

Předloha počítá s tím, že na dorovnávací přídavek budou mít za zákonem daných podmínek nárok lidé, kteří pobírají český i slovenský starobní důchod, které jsou v součtu nižší, než kdyby za dobu získanou za existence společného státu

Nahrávám...
Nahrávám...