dnes je 18.6.2024

Input:

Dětské skupiny znovu od září

20.12.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

V Česku by mohly začít fungovat takzvané dětské skupiny, a to od září příštího roku.

Rodiče by do nich dávali své malé děti na hlídání, aby mohli chodit do zaměstnání. Ministerstvo práce znovu přichází s návrhem zákona, který kvůli pádu vlády a rozpuštění Sněmovny "spadl pod stůl". Chystanou normu zveřejnila na svém webu vláda.

"V zájmu udržení profesního růstu a nabytých profesních kvalit a zkušeností je nutné rodiči vytvořit podmínky, aby si v průběhu péče o malé dítě mohl udržet kontakt se zaměstnáním a mohl se dál profesně rozvíjet," uvedli autoři materiálu. Dodávají, že zaměstnanost matek s malými dětmi je v Česku nízká. Mnozí rodiče by přitom podle průzkumů pracovat chtěli.

Návrh zákona o dětské skupině schválila v květnu bývalá vláda Petra Nečase. Kvůli jejímu pádu a rozpuštění Sněmovny se připravená norma nestihla projednat. Náměstek ministra práce Pavel Čáslava (ODS) v listopadu na konferenci o slaďování práce a rodiny řekl, že ministerstvo nemá nyní finanční či jiné možnosti, jak by nabídku péče o děti podpořilo a rozšířilo. Teď resort vrací do hry připravenou normu o dětské skupině. Navíc by v ní měla být jen ustanovení, která reagují na čerstvě přijaté zákony.

V Česku je jeslí a školek málo. Ve školním roce 2012/2013 chodilo do školky 354.340 dětí. Předškolní zařízení odmítla bezmála 59.000 žádostí. V posledních letech přibývá dětí ve školkách i odmítnutých

Nahrávám...
Nahrávám...