dnes je 21.4.2024

Input:

Dětské skupiny posoudí Senát

24.6.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Sněmovna schválila předlohu zákona o dětské skupině, která je alternativou mateřských škol.

Rodiče by do skupin mohli umísťovat děti od jednoho roku do zahájení školní docházky. Poslanecké návrhy na omezení horní hranice věku, do něhož by pracující rodiče mohli své potomky na hlídání do dětských skupin dávat, neuspěly. Vládní norma míří k posouzení do Senátu.

Sněmovna odmítla návrhy jednotlivých poslanců z různých stran. Neuspěly ani pozměňovací návrhy komunistických poslankyň, podle nichž by dětské skupiny výslovně musely fungovat neziskově nebo muselo by v nich být zajištěno stravování. Nezměkčí se ani podmínka očkování dětí, jak požadovala Nina Nováková z TOP 09 a Starostů.

Předlohu podpořilo 95 ze 157 přítomných poslanců. Proti jich bylo 29. Norma může podle poslanců TOP 09 a Starostů ohrozit nynější mateřská centra a lesní školky. Sněmovna totiž nepřijala návrh komise pro rodinu, aby byla registrace dětských skupin na ministerstvu práce dobrovolná. Půlroční lhůtu pro zápis ale poslanci prodloužili na rok. TOP 09 a Starostové sice normu jako celek podpořili, podle místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové však bude nutná její novela. Například lesní školky prý nemohou požadavky zákona splnit.

V dětské skupině by mohlo být podle normy nejvýše 24 dětí. Provozovatel skupiny by s rodiči uzavíral smlouvu. Musel by mít plán výchovy a péče. Zajistit by musel vhodné prostory a personál. Požadavky ale mají být mírnější než u školek. Provozovatel by také určil výši úhrady nákladů za péči o dítě.

Nahrávám...
Nahrávám...