dnes je 16.7.2024

Input:

Daňová motivace v rámci doplňkového penzijního spoření

14.1.2013, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Novelou zákona o doplňkovém penzijním spoření se v rámci III. důchodového pilíře zavádí možnost vyplácet nové dávky, tzv. předdůchody.

Ty  umožní osobám ve věku blízkém důchodovému řešit finanční zabezpečení v případě nepříznivé situace. Do tzv. předdůchodu mohou účastníci odejít až o pět let dříve, než je zákonný věk pro vznik nároku na klasický starobní důchod. Budou k tomu ale muset mít dostatečně naspořeno u penzijní společnosti ve III. pilíři (dopňkovém   penzijním spoření). Měsíční dávka (z jejich naspořených prostředků) musí být totiž poskytována alespoň ve výši 30 % průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlašované Ministerstvem práce a sociálních věcí podle zákona upravujícího zaměstnanost za kalendářní rok předcházející kalendářnímu roku, v němž započalo vyplácení starobní penze na určenou dobu.

Za účelem naspoření dostatečného množství prostředků na účtech účastníků doplňkového penzijního spoření u nových penzijních fondů jsou k vyšším úložkám motivováni jak zaměstnanci, tak zaměstnavatelé, a to jednak formou státního příspěvku (ten bude náležet jako doposud jen k příspěvkům účastníka) a jednak formou daňového zvýhodnění v zákoně o daních z příjmů.

Daňová motivace pro zaměstnavatele

V § 6 odst. 9 písm. p) zákona o daních z příjmů  se stanoví, že příspěvky zaměstnavatele

  • na dosavadní penzijní připojištění se státním příspěvkem,
  • na penzijní pojištění v EU, Norsku a Islandu (splňující tzv. podmínku 2 x 60),
  • na tzv. životní pojištění v ČR nebo v EU, Norsku a Islandu (splňující tzv. podmínku 2 x 60) a
  • od roku 2013 též na
Nahrávám...
Nahrávám...