dnes je 16.7.2024

Input:

Daň z nezaměstnanosti

24.10.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Na snížení nezaměstnanosti se objevují nejrůznější recepty. Podívejte se na ten běoruský.

Běloruská vláda se chystá od 1. ledna 2015 uvalit zvláštní daň na nezaměstnané. Napsal to  ruský server gazeta.ru, podle kterého už po internetu kolují údajné návrhy vládního usnesení a výnosu prezidenta Alexandra Lukašenka o "některých opatřeních k spoluúčasti občanů na financování výdajů státu".

"Každý oficiálně nikdy nepracující občan (Běloruska) bude povinen každý rok zaplatit do státní pokladny jistou částku jako kompenzaci za státní výdaje na sociální účely. Kvůli tomu úřady pořídí zvláštní databázi, do níž zapíší každého, kdo není oficiálně zaměstnán," upozornil deník.

Daň by měla zpočátku činit "20 základních jednotek", což nyní odpovídá částce 5 345 Kč. Tu by měl každý nepracující Bělorus ve věku 18 až 60 let (resp. do 55 let v případě žen) zaplatit do 1. června. Sazba daně se má každý rok přehodnocovat.

O "dani z nezaměstnanosti" se už v červnu zmínil běloruský premiér Michail Mjasnikovič. Podle něj asi 445.000 práceschopných Bělorusů nikde nepracuje, a tak nijak nepřispívají k rozvoji ekonomiky, ačkoliv těží ze všech sociálních vymožeností. "Takovou situaci musíme napravit. Jedním ze způsobů by bylo zavedení daně z nezaměstnanosti," prohlásil.

Podle úřední statistiky míra nezaměstnanosti v této postsovětské republice nedosahuje ani půl procenta, ale z premiérových slov vyplývá, že se ve

Nahrávám...
Nahrávám...