Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Další růst minimální mzdy

4.2.2015, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Představy o růstu minimální mzdy se rozcházejí. Podle odborů by její další zvýšení mělo činit 800 až 1 000 korun.

Podle představ odborů by minimální mzda měla v příštím roce vzrůst o 800 až 1 000 korun. Na sjezdu stavařských odborářů to dnes řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Premiér Bohuslav Sobotka  uvedl, že vláda se zvýšením nejnižšího výdělku počítá, sumu ale neřekl. Minimální mzda se letos od ledna zvedla o 700 korun na 9 200 korun. Postupně by měla podle plánů vlády dosáhnout dvou pětin průměrné mzdy.

Ministryně práce má nyní připravit zprávu o růstu v minulých letech, dopadech zvýšení a o možném vývoji do budoucna. Diskutovat o materiálu pak budou členové vlády, předáci a podnikatelé na tripartitě. Pokud se odboráři se zaměstnavateli nedohodnou, rozhodne kabinet, řekl Sobotka. Uvítal by však, kdyby se podařilo najít shodu nejen na přidání pro příští rok, ale i pro rok 2017.

Premiér řekl, že je stoupencem zvyšování minimální mzdy. Podle něj by měla zajistit, aby práce i za nejnižší výdělek byla výhodnější než pobírání dávek. Růst by měl brát ohled ale na situaci podniků a na trhu práce .

Zaměstnavatelé a odbory se loni původně dohodli na tom, že by měla minimální mzda vzrůst od letošního ledna o 500 korun na 9 000 korun. Vláda nakonec rozhodla o částce o 200 korun vyšší. Podnikatelé to kritizovali. Upozorňovali na to, že po zvýšení minimální mzdy budou firmy muset přidat i ostatním zaměstnancům, mnohé z nich se přitom teprve vzpamatovávají z krize a na výraznější růst výdělků nemají. Některé by proto mohly začít propouštět.

 "Stará ekonomická poučka nám říká, že čím vyšší